קנט מחדשת את ביטוח גפן יין לעונת 2021

הבשורה הטובה: צריכת היין בישראל זינקה בשנה החולפת.
הבשורה הרעה: גם היקף נזקי מזג האוויר למגדלי
גפן היין זינק.

השנה האחרונה ומגפת הקורונה הביאו לשינויים משמעותיים בהרגלי צריכת האלכוהול של הישראלים, ובמיוחד בתחום היינות. הפאבים, האולמות והמסעדות הסגורים חודשים ארוכים הביאו לגידול משמעותי ברכישת משקאות אלכוהוליים בחנויות השונות. זאת בין השאר על רקע המפגשים החברתיים שעברו לבתים (בהתאם לתקנות ולמגבלות, כמובן...) והרצון של הציבור להירגע מעט מהמצב. אחד הענפים שנהנה בשנה האחרונה מעדנה בביקושים היה ענף היינות. על פי נתונים של רשתות האלכוהול המובילות, בשנה האחרונה חל זינוק של למעלה מ-30% ברכישת יינות. מדובר גם ביינות הזולים, יחסית, וגם ביינות היקרים יותר בהם הציבור רוצה להתנסות, כשאין אלטרנטיבה אחרת לבילוי.

עבור מגדלי גפן היין, השנה האחרונה הייתה דווקא מאתגרת במיוחד. זאת בשל הנזקים הגדולים שנגרמו עקב שורה של אירועי קיצון לכלל המגדלים ולמגדלי גפן היין בפרט.

בקנט מציינים כי שנת 2020 התאפיינה בתכיפות אירועי הקיצון ובשינויים בגורמי הנזק האופייניים לאזורנו.  החורף הקודם התאפיין ברוחות העזות שגרמו לנזקים כבדים לגידולים השונים ובמשקעים הרבים שירדו. אמנם ברובם מדובר היה בגשמי ברכה לחקלאות ולמשק המים בישראל, אבל הם גרמו לנזקים רבים. בחלק מהמקרים הגשמים היו מלווים במטחי ברד שפגעו בגידולים. לאחר החורף עתיר המשקעים, והנזקים, היינו עדים לקיץ שכלל מספר רב של אירועי קיצון, גלי חום ארוכים וטמפרטורות שיא שנמדדו ברחבי הארץ ושגרמו לנזקים עצומים לגידולים.

בקנט מציינים כי היקף אירועי הקיצון והמשך שינויי האקלים עלולים לגרום לנזקים כלכליים גדולים למגדלי גפן היין בשנים הקרובות, נזקים שללא הביטוח כמעט ולא ניתן להתמודד עימם. בשל נזקי השנה החולפת בלבד, קנט שילמה למגדלי גפן היין כ-6 מיליון ₪. עיקר הנזקים אירעו עקב שרב קיצוני במהלך מאי וספטמבר. זאת לאחר שבכל 5 השנים הקודמות, ביחד, היקף הפיצויים הסתכם בכ-11.5 מיליון ש"ח. 

במסגרת חידוש ביטוח גפן היין לשנת 2021, קנט מציעה למגדלי גפן היין כיסוי ביטוחי רחב המעניק למגדלים מענה כולל ומקיף כנגד ביטוח נזקי טבע ואסונות טבע. במסגרת ביטוח נזקי הטבע, הביטוח מתבסס על יבול נורמטיבי כשניתן להגדיל את היבול המבוטח בכל חלקה על ידי הצגת נתוני שיווק של שתי עונות הגידול הרצופות 2018-2019. הנחת העדר תביעות תחושב עבור כל זן בנפרד.

ביטוח אסונות טבע לכרמים מניבים מכסה נזקים אקלימיים שאינם מכוסים בביטוח נזקי טבע וכן מחלות ומזיקים לפרי שפגיעתם הינה בהיקף אזורי הגורמים לנזק כמותי ליבול וכן אסונות טבע לכרם. הביטוח לכרמים לא מניבים מכסה נזקים אקלימיים שעשויים להיגרם לכרמים טרם הנבה. בקנט מציעים לבטח כרמים לא מניבים בסמוך לנטיעה בכדי לקבל כיסוי מלא לכרם.

בכל מקרה, ניתן לבטח את היבול בסכומי פיצוי מירביים גבוהים מאלו המפורטים בטבלאות התעריפים ובכך להתאים טוב יותר את הביטוח לצרכים  האישיים של כל מבוטח. 

חוזה ביטוח

טפסי הרשמה לביטוח
פתיחת תפריט הנגישות  
(ESC) סגירת חלון הנגישות X דלג אל איזור התוכן (F10) טקסט מוגדל  גודל טקסט רגיל  הפעלה או ביטול של מצב ניגודיות