קנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות: שיא בהיקף נזקי החום הישירים לגידולים החקלאיים ביוני – למעלה מ-30 מיליון ₪

03.07.2024
קטגוריה : חדשות

לשם השוואה, היקף נזקי החום לגידולים החקלאיים ביוני 2023 עמד על כ-3 מיליון ש"ח בלבד

חודש יוני 2024 נכנס להיסטוריה כחודש החם ביותר שנמדד בישראל מאז תחילת הרישום לפני למעלה ממאה שנה. הטמפרטורות הממוצעות היו גבוהות ב-3 מעלות צלזיוס מהממוצע הרב-שנתי, עם שיאים של 48.1 מעלות צלזיוס בעמק הירדן. גם במהלך הלילות נמדדו טמפרטורות גבוהות במיוחד ושיאים שנשברו באזורים שונים. עובדה שמנעה את ההתקררות בשעות החשיכה והלילה והגבירה את עומס החום על הגידולים, באופן קיצוני.

על פי נתוני קנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות, היקף הנזקים הישירים של החום החריג בלבד במהלך יוני עמד על כ-30 מיליון ₪. זאת בנוסף לנזקי טבע נוספים לגידולים, המוערכים בכ-15 מיליון ₪ נוספים. על מנת להבין את היקף הנזקים החריג, על פי נתוני קנט, היקף נזקי החום לגידולים החקלאיים בחודש יוני 2023 עמד על כ-3 מיליון ₪, כ-170 אלף ₪ ביוני 2022 וכ-160 אלף ₪ ביוני 2021.

עיקר הנזק נגרם לגידולי הירקות ובכללם לגידולי האבטיח, מלון, תפוחי אדמה וגידולי ירקות לתעשיה כגון עגבניות, תירס ושעועית. מרבית הנזקים נגרמו לגידולים באזור עמק המעיינות, עמק יזרעאל, עמק הירדן,  הגליל העליון והגליל התחתון.  הנזקים כוללים מכות שמש וכוויות לגידולים הפוסלים את הפרי לשיווק וכן הבשלה מואצת של הגידולים. את חלקם ניתן לראות מיידית ואת חלקם בהמשך עונת הגידול.  על פי הערכה ראשונית של קנט, היקף נזקי החום לגידולי הירקות עמד בחודש יוני בלבד על כ-20 מיליון ₪. נזק גדול נוסף, המוערך בכ-7 מיליון ₪, נגרם לגידולי הפירות ובפרט גידולי המנגו, בעיקר בשטחים סביב הכנרת ובעמק הירדן שחוו ימי שרב קיצוני ממושכים. כמו כן נרשמו פגיעות גם בגידולי הליצ'י והשזיף.  על פי נתונים ראשוניים של קנט, לגידולי גפן היין, בעיקר בגליל העליון, רמת הגולן ועמק הירדן, נגרמו נזקי חום של כ-2.5 מיליון ₪. לגידולי הכותנה בעמק יזרעאל צפויים נזקים בהיקף של כמיליון ₪, בעיקר כתוצאה מעומס החום. למגדלי הבננות והפלחה ובכלל זה תירס לתחמיץ ואבטיח לגרעינים, נגרמו נזקים של כחצי מיליון ₪, כ"א.

בסה"כ התקבלו במהלך יוני האחרון בקנט למעלה מ-800 הודעות על נזקי חום מחקלאים בכל רחבי הארץ, וזאת כאמור בכל הקשור לנזקי חום בלבד. יצויין כי נזקי חום מכוסים על ידי הביטוח של קנט והחקלאים יפוצו בגינם. בכלל זה הנזקים הנגרמים מפגיעות חום ישירות וכן נזקי החום המצטברים והעקיפים.  לאור ההיקף הגדול, בחברה שמים דגש על ביצוע הערכות נזק מהירות ככל האפשר ועל מתן פיצוי מהיר, ככל הניתן,  למגדלים. לשם כך צוותי הערכת הנזקים של החברה תוגברו והערכות הנזק מבוצעות על ידי עשרות מעריכים ומעריכות מקצועיים, בשעות מרובות, על מנת לאמוד את הנזקים בסמוך למועד התרחשותם.

בקנט מציינים היום כי הנתונים מראים כי ההתחממות הגלובאלית ושינויי האקלים העולמיים כבר משפיעים על החקלאות בישראל ובשנים האחרונות רואים מגמה של גידול בהיקף נזקי מזג האוויר לגידולים החקלאיים בישראל.  הצפי הוא שהמצב יחמיר בשנים הבאות.

נזקי מנגו חום - אסף שמיר

נזקי מנגו חום – אסף שמיר

אבטיח שנשרף מהחום- יובל פרדקין

אבטיח שנשרף מהחום- יובל פרדקין

נזקי חום מנגו- אסף שמיר

נזקי חום מנגו- אסף שמיר

עגבניות ממכת שמש- שמוליק דוד

עגבניות ממכת שמש- שמוליק דוד

זיהוי נכשל